Společenský život a spolky.
Jeden z článků, který vyšel Klatovském deníku začátkem února 2021.
Tak co, děje se něco u Vás ve vesnicích na Chanovicku?
Někdo někdy řekne: „Na vsích se nic neděje“. Ale to se u nás velice plete!
Na počátku nového roku připravujeme foto noviny, do kterých vybíráme 120 snímků z akcí v šesti vesnicích naší obce za předchozí rok. Je vždy složité rozhodovat, co nechat otisknou, a který snímek vyřadit. Proč je to problém? Protože v obci je řada aktivních spolků a k tomu šikovní občané chtějí udělat radost různými akcemi svým sousedům, dětem a přátelům.
Seznam pravidelných akcí je za rok minimálně na dvě popsané stránky, například: Novoroční vyhlídka z rozhledny, Chanovický Betlém ve skanzenu, Pěší pochod k uctění a zachování přírody a života v Pošumaví, Tříkrálová sbírka, THodnocení pěšího pochodu a společné posezení kamarádů, na sále KD Chanovice.esařský ples, Virtuální univerzita třetího věku, besedy na regionální témata, turnaj v pinčesu, Sportovní ples, Masopustní průvod, Velikonoční rukodělný seminář na zámku, dětská maškarní veselice, dospělácká maškaráda, Andělská veselice, turnaj ve voleném mariáši, pouť ke svatému Vojtěchu v Újezdu, stavění májí a pálení čarodějnic, zahájení turistické a výstavní sezóny u zámku, Na kole okolo Chanovic, … A to jsme s výčtem na počátku měsíce května.
Důležitá je chuť lidí věnovat svůj čas na konání společných činností. Fungují zde spolky s historickou pamětí. V obci máme pět sborů dobrovolných hasičů. Ten chanovický byl založen již v roce 1889. Další uskupení mají myslivci, včelaři, sportovci, kynologové či kulturně vzdělávací spolek Panoráma. Za setkáváním členů těchto spolků jsou stovky brigádnických hodin. Stovky hodin strávených u hlavních zájmových zaměření.
Když je třeba chystán Dětský den v Holkovicích, tak na scénáři, přípravě, organizaci a následném úklidu se podílí většina lidí z vesnice. Podobně je to při akcích jako Memoriál Pepy Kubaně v nohejbale v Dobroticích, Memoriál Fr. Pavlovského a J. Smitky ve fotbale, Všestranné zkoušky ohařů a malých plemen pořádané místními myslivci nebo Memoriál L. Duchoně v hasičském sportu v Defurových Lažanech. Mnohé z výše uvedených akcí se již konají po dvacáté po třicáté. Ano, u každé akce či v každém spolku musí být několik tahounů, ale bez desítek kamarádů pracantů by to nešlo. Akce se vymýšlí systematicky, ale vznikají i spontánně. Někdy je za tím přátelské hecování, jindy chuť sportovat nebo udělat radost dětem. Ale vždy touha trávit čas s přáteli a potěšit okolí.
Léto nám začíná již tradičním Dnem řemesel aneb přehlídkou řemeslných dovedností Plzeňského kraje. Tento den přivádí do naší obce tisíce návštěvníků a stovky předvádějících řemeslníků a doprovodných umělců. Bez spolupráce zhruba stovky pořadatelů by se tato oslava řemeslné zručnosti a pracovitosti našich předků nedala pořádat.
V letním období je pořádáno Kulturní léto, v roce 2020 to byl již 26. ročník. A to díky součinnosti zdejší školy, spolku Panoráma, klatovského muzea, brigádníků a obce. Jsou pořádány koncerty, výstavy, tvůrčí semináře, tematická setkání či kulinářské kurzy. Důraz je kladen na účinkování hudebníků a výtvarníků z jihozápadních Čech. Ale zajíždějí k nám tělesa a interpreti zvučných jmen jako Kubelíkovo trio, M. Nostitz Quartet, Vlachovo kvarteto, Štěpán Rak, Jaroslav Krček, Bratři Vilímcové, Jiří Hlaváč, Dan Hůlka a řada dalších, které považujeme za naše přátele.
Dlouhodobě a opakovaně rádi vítáme na vystoupeních hudebníky z Musical Friendship či Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů. Potěší nás děvčata z Velkoboru nebo Sestry Strolených z Kvášňovic se svým bratrancem. A mnoho dalších. Nemůžeme zapomenout ani na desítky představení horažďovického TYJÁTRu, ať s činohrou nebo s loutkami.
Zde musím zmínit spolupráci s našimi mladými studenty z obce. Loni jich opět více než dvacet pět chodilo na brigády k obci. Naprostá většina děvčat a kluků pracovala se zájmem, samostatně a bez problémů. Mladí zajišťovali denní provoz informačního střediska a průvodcovství v zámeckém areálu i na rozhledně. Velice pomohli s údržbou veřejných ploch a školních budov, při pořádání kulturních akcí, při opravách obecních budov, při úklidech vesnic. Řada našich mladých mne potěšila informacemi o úspěšném absolvování maturitních zkoušek. A další skupina našich studentů dokončila vysokoškolská studia, úspěšně. To svědčí, mimo jiné, o dobré práci pedagogů naší venkovské školy.
Na našich vsích probíhají samozřejmě pouťové víkendy, které vycházejí z církevních zvyků. Ale jsou to vždy setkávání širších rodin. Na začátku října je pořádán Den místní potraviny, při kterém hodnotíme léto. Zároveň vzpomínáme na zemědělské práce našich předků a také současných zemědělců a potravinářů. U hodnocení na toto téma musí být i dobré jídlo a pití. A jako vždy i živá hudba, abychom si mohli zazpívat a zatančit.
Podzim nám přináší zahájení pravidelných besed. Foto soutěže Obec a její lidé byl vloni 22. ročník. Jde o fotografické mapování lidského konání území mezi městy Blatná, Horažďovice a Nepomuk. Následuje hasičská veselice. Rozsvícení vánočního stromku probíhá na začátku adventu ve většině vsí obce. Na což navazuje tradiční obchůzka Mikuláš, andělé a čerti, mnohdy nejen po domácnostech, kde jsou dětičky. Příjemné jsou předvánoční a vánoční koncerty v zámeckém areálu. A opět je tu Myslivecký Silvestr, to ten rok zase utekl. Do konce roku se musí vejít výroční členské schůze spolků, turnaje v tělocvičně či místních hospodách nebo ve sportovním areálu.
Mezi tyto pravidelné činnosti patří ochota při psaní obecní kroniky. A k tomu zajišťování obsáhlé přílohy ke kronice. Důležité je fungování dvou knihoven v obci, v Holkovicích a v Chanovicích. Nejde jen o půjčování knih a časopisů. Ale o sousedské popovídání, upozornění na akce či uspořádání soutěží pro děti. Chanovická knihovna je v provozu již sto roků. Bez vstřícnosti našich lidí, kteří těmto činnostem věnují svůj volný čas, by ani toto nemohlo být každý týden provozováno.
Výše uvedené aktivity byly oceněny různými ohodnoceními, třeba v Senátu, Parlamentu, či na hejtmanství Plzeňského kraje. Společenský, kulturní a sportovní život byl ohodnocen v rámci republikové soutěže Vesnice roku Modrou i Zlatou stuhou. V této soutěži jsme obdrželi i titul Zlatá cihla a další ocenění. V soutěži Stavba roku jsme zaznamenali též několik krajských ocenění.
Ale co je pro mne jako starostu obce a pro kluka z Černic nejdůležitější, je především fakt, že je stále hojně ochotných a pracovitých kamarádů. A že se chceme potkávat. A nejvíce mne vždy potěší, když se na akcích sejdou děvčata a kluci všech věkových kategorií. Někdo ještě vykukuje z kočárku a někdo je již se šedivými vlasy. Všechny akce jsou pro všechny. Snad se tedy u nás na vsi občas něco děje.
Přeji Vám pevné zdraví, pohodovou mysl a někdy u nás na viděnou, Petr Klásek Černický.