Vesnická památková zóna Chanovice
„V úctě a k oslavě umu, vůle, pracovitosti s vytrvalosti našich předků.“
Chanovice (okres Klatovy) leží 10 km severně od Horažďovic. První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1352. Již k r. 1357 je ve vsi uváděn kostel. Panské sídlo bylo ve vsi založeno rodem Dlouhoveských z Dlouhé Vsi (Chanovští z Dlouhé Vsi). Roku 1717 koupil chanovské zboží Ferdinand Jáchym Rummerskirch. V rodu Rummeskirchů byl chanovský statek až do r. 1793, kdy byl prodán v dražbě. Roku 1811 Chanovice koupili Becherové, kteří zdejší zboží drželi až do r. 1871, kdy je prodali JUDr. Eduardu Daubkovi. Jeho syn Eduard rytíř Daubek chanovické panství prodal r. 1889 Isidoru Schmiedlovi, velkostatkáři z Vísek u Horní Břízy. V r. 1945 byl majetek jeho následovníkům, rodině Goldeggů, znárodněn.
Stabilní katastr z konce 30. let 19. století zaznamenal zástavbu vsi již plně dotvořenou, korespondující bez výraznějších změn se současnou situací. Západní stranu vsi vymezoval zámecký areál s parkem a zahradou, jihovýchodně od zámku ležela náves s malým rybníkem, obklopená jednotlivými usedlostmi. „Nespalné“ budovy byly soustředěné především na jižní straně lokality, zatímco na straně severní převládaly tzv. spalné, tedy dřevěné budovy. Severně od návsi se vytvořila řádka chalup založených podél dvou cest v okapové orientaci.
Ves byla založena ve svažitém terénu. Severozápadní část obce vymezuje vrchnostenský dvůr, který sousedí s budovou zámku. Dvůr i zámek obklopuje zámecký park. Východně od zámku stojí kostel Povýšení Svatého Kříže, barokní stavba z let 1751-1764 vyzdvižená v místech starší gotické svatyně s využitím částí staršího objektu. Jižní stranu vsi uzavírá bývalý pivovar, který sousedí s rybníkem.
Pozdně gotická tvrz, později stavebně upravená na zámek, byla založena na okraji ostrožny, která ji přirozeně chránila ze tří stran, zatímco na východě byl vykopán mohutný příkop. Tvrz byla v průběhu věků několikrát přestavována. Barokizace budovy proběhla na sklonku 18. století, další stavební úpravy pak probíhaly v letech 1811-1838.
V prostoru pod zámkem stojí nevelká zděná návesní kaple Panny Marie Bolestné, vystavěná r. 1832 na čtyřbokém půdoryse. Nad ní stojí pomník věnovaný obětem 1. světové války.
Na severním okraji vsi se nachází někdejší třípodlažní vrchnostenská sýpka, mohutná barokní stavba založená na obdélném půdoryse, vybudovaná r. 1732-1740. Při silnici na Slatinu stojí barokní socha sv. Donáta z r. 1727.
Z dochovaného lidového stavebního fondu poutá zaslouženou pozornost usedlost č.p. 46 ležící uprostřed návsi. Obytné, trojdílné dispozice, chlévního typu, s klenutou síní a přilehlými chlévy opatřenými plackovými klenbami založenými do pasů. Dvůr od západu uzavírá zděná klenutá brána s brankou. Památkové kvality vykazuje také dům č.p. 8 ležící na jižní straně návsi. Je to rozlehlá stavba vysazena ve štítové orientaci. Výrazné stavebně-historické kvality vykazuje také zástavba dvora č.p. 20 nebo sousední chalupnické usedlosti č.p. 23 až č.p. 27. Historické jádro obce doplňuje početná skupina staveb, jejichž kvality spočívají především v tradiční hmotě a nenáročném architektonickém řešení.
Již mimo jádro vsi, je od 90. let 20. století klatovským muzeem postupně budován záchranný skanzen. Soubor historických lidových staveb z jihozápadních Čech je zde zastoupen několika roubenými objekty, např. stodolou z Nezdic, sýpkou z Petrovic, kolnou z Měčína a dalšími hodnotnými budovami, kterým na jejich původním místě hrozil zánik.
V severní části uzavírá ves hřbitov s kamennou ohradní zdí. V jeho sousedství je výklenková kaplička sv. Anny.
VPZ byla v Chanovicích vyhlášena Ministerstvem kultury ČR od 1. ledna 2005.