Naučná stezka Chanovice
Zde naleznete základní informace a popis stezky a pod textem leták ve vysokém rozlišení ke stažení.
Souřadnice GPS: 49°24´19.999´´N, 13°42´52.999´´E
Naučná stezka “Příroda a lesy Pošumaví” v Chanovicích vede od kostela Povýšení Svatého Kříže u zámeckého areálu parkem, přes vrch Chlum s nadmořskou výškou 608 m n. m. k záchranné expozici lidové architektury – skanzenu. Je zaměřena nejen na přírodní zajímavosti, ale i na dlouhou cestu obnovy lesa od semínka až k využití dřevní suroviny. Nabízí rovněž pěkné výhledy do okolní krajiny a na Šumavu. Na devíti zastaveních seznamuje návštěvníky s významnými rostlinami, živočichy i geologickými poměry v našem okolí. Dává také nahlédnout do práce státního podniku Lesy ČR a do činnosti Mysliveckého sdružení Chanovice.
Zajímavostí je Žižkův kámen, k němuž se vztahuje pověst o putování žižkova vojska prácheňským krajem. Součástí stezky je zastavení u lesovny z roku 1874, které představuje počátek tradice zdejší dřevovýroby. Trasa vede k nové rozhledně dokončené v roce 2010 s mottem “Prácheňsko jako na dlani”, ta je vysoká 31 metrů a lze z ní vidět celou Šumavu, od Českého lesa po Českokrumlovsko, dále Blatensko a Brdy.
Osmé zastavení přivádí návštěvníky k chanovickému skanzenu, významné akci Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech p.o.. Jedná se o jediný cíleně vytvářený skanzen v Plzeňském kraji. Do roku 2019 bylo již přeneseno, zachráněno a znovu postaveno 18 větších objektů a 10 menších. Jde především o dřevěné roubené stavby z jihozápadních Čech. Další jsou ve výstavbě.
Naučná stezka v okolí Chanovic je dlouhá 2,2 km, je oboustranně průchodná a je určena pro pěší. Na trase jsou umístěna tři odpočívadla. K informacím a odpočinku lze využít i areál zámku s informačním střediskem. Chanovicko je spojené s lesnictvím, tradičním i soudobým zpracováním dřeva. Zdejší příroda je malebná, pestrá, a proto je jí naučnou stezkou vzdávána pocta. Leták ve vysokém rozlišení je ke stažení pod tímto textem.