Dopis pro ministra MPO 8, 2016 od Obce Chanovice
Věc: problém tzv. trvalého hlubinného úložiště radioaktivních odpadů – odpověď na žádost.
Pane ministře Mládku, dobrý den.
Jménem Obce Chanovice a jejích občanů v šesti vesnicích obce Vám odpovídáme na Vaši žádost v souvislosti s navrhovaným hlubinným úložištěm radioaktivních odpadů. Tato odpověď byla projednána a schválena usnesením na veřejném zasedání zastupitelstva naší obce dne 25. srpna 2016.
Otázka č. 1 – Obec Chanovice nemá zájem pokračovat v současné „Pracovní skupině pro dialog“.
Důvod: Vycházejíce ze znalostí současného faktického stavu „Pracovní skupina pro dialog“ dle našeho názoru nedostatečně reprezentuje a hájí zájmy jednotlivých lokalit. „Pracovní skupina“ se stala nástrojem v rukou Ministerstva průmyslu a obchodu, kdy SÚRAO záměrně ve svých vydávaných tiskovinách
neobjektivně informuje obyvatelstvo lokalit o spolupráci se samosprávou obcí. SÚRAO uspořádalo představení průzkumných prací v naší lokalitě mimo přímo dotčené obce. Naše obce po všech slibech stále nemají zajištěnou rovnocennou úlohu v rozhodovacím procesu.
Otázka č. 2 – Obec Chanovice nemá zájem spolupracovat s MPO na tvorbě zákona o zapojení obcí do procesu hledání vhodné lokality pro úložiště radioaktivních odpadů.
Důvod: Od roku 2003 opakovaně žádáme zákonodárné a vládní instituce v ČR o změnu zákonů a celkového přístupu k řešení problematiky ukládání radioaktivních odpadů. Stát nerespektuje názor obyvatel v obcích ohrožených výstavbou úložiště. O zahájení průzkumných prací usiluje, aniž by bylo legislativně vyřešeno rovnoprávnější postavení obcí a státu. Přijetí návrhu
zákona, který by postavení obcí posílil na úroveň obvyklou v zahraničí, stát neřešil a neřeší. Stát postupuje nekoncepčně. Plánované průzkumné práce nemají jasně stanovená kritéria výběru vhodného místa pro úložiště a nemohou tak přinést dostatečné informace, potřebné ke snížení počtu lokalit. Stát také navrhuje budování dalších jaderných reaktorů – a tím i zvyšování množství vyhořelého jaderného paliva – bez jasné a obecně přijatelné představy o tom, jak problém radioaktivního odpadu vyřešit. Jeho trvalým uložením do země bez možnosti vyjmutí připravuje stát budoucí generace o možnost nalézt jiné, dlouhodobě bezpečnější řešení.
Otázka č. 3 – Obec Chanovice nemá zájem účastnit se přípravy nového nařízení vlády pro stanovení výše odvodu a způsobu placení původci radioaktivních odpadů na jaderný účet a ani o stanovení ročních příspěvků obcím včetně pravidel pro jejich poskytování.
Důvod: Nejprve je nutné vyřešit zákonné postavení obcí v celém procesu, a stanovit jasná a závazná kritéria a pravidla celého postupu!
Požadavky Obce Chanovice jsou shrnuty ve třech bodech:
1. Žádáme přijetí návrhu zákona, který by postavení obcí posílil a postavil na rovnoprávnou úroveň. S tím, že bez souhlasu dotčených obcí nebude na jejich správních územích úložiště radioaktivního odpadu umístěno. Stát nerespektuje názor obyvatel v obcích ohrožených výstavbou úložiště. O zahájení průzkumných prací usiluje, aniž by bylo legislativně vyřešeno rovnoprávnější
postavení obcí a státu.
2. Žádáme, aby plánované průzkumné práce měly jasně stanovená kritéria výběru vhodného místa pro úložiště. Stát (SÚRAO) postupuje nekoncepčně. Plánované průzkumné práce nemohou tak přinést dostatečné informace potřebné ke snížení počtu lokalit. Stát také navrhuje budování dalších jaderných
reaktorů – a tím i zvyšování množství vyhořelého jaderného paliva – bez jasné a obecně přijatelné představy o tom, jak problém radioaktivního odpadu vyřešit. Jeho trvalým uložením do země bez možnosti vyjmutí připravuje stát budoucí generace o možnost nalézt jiné, dlouhodobě bezpečnější řešení.
3. Žádáme, aby nebyly prováděny žádné průzkumné práce, dokud nebudou vyřešeny a zákony ošetřeny první dva body této žádosti.
-Nesouhlasíme, aby na správních územích našich šesti obcí bylo stanoveno průzkumné území pro možnost vybudování podzemního úložiště vyhořelého jaderného paliva.
-Dále nesouhlasíme s vybudováním podzemního úložiště vyhořelého jaderného paliva a ostatních radioaktivních odpadů na správních územích našich obcí.
Atomové elektrárny jsou stavěny na desetiletí provozu. Navrhované úložiště je uváděno, dle SÚRAO, na desítky tisíců let. A v Atomovém zákoně je dokonce uveden časový termín 100.000 let. Jaké budou technické, bezpečnostní, politické a jiné podmínky za deset, padesát či sto roků? Těch otazníků je mnoho. Nesouhlas s umístěním úložiště do lokality zvané Březový potok opakovaně vyjadřuje jednomyslně patnáctičlenné zastupitelstvo naší obcí po všechna čtyři volební období od roku 2003, po která se problematikou zabýváme. Za pozornost stojí jistě skutečnost, že ani jeden zastupitel se za tu dobu nevyjádřil pro záměr předkládaný SÚRAO.
Jsou zde dvě roviny, ve kterých vidíme problém:
Jedna (legislativní) se týká přehlíživého direktivního jednání některých státních institucí vůči obcím a občanům.
Druhá (technická) navrhovaného nenávratného způsobu ukládání, stále se zvětšující rozměry úložiště a řada dalších.
Zdůvodnění:
Ukládání a skladování radioaktivních odpadů je problém celonárodní. Proto nad ním nelze uvažovat jako nad lokální záležitostí. Ale kompetentní instituce stále nestanovily jasné postupy pro vytvoření úložiště, včetně přípravných kroků. Posledních patnáct roků se pohybujeme v kruhu. Nejsou plně definována veškerá kritéria. Kritéria nejen technická a geologická, ale i sociální, etická, ekologická, společenská a lidská. Stále je předkládáno jen jediné technické řešení, hlubinné úložiště. Odpovědnost pro další generace. U procesu ukládání radioaktivních odpadů je nutné též zajistit, aby naši potomci měli možnost změnit naše rozhodnutí. Jak vypadala energetika před sto lety? A kam ji
přivede vývoj za dalších sto let? I to, proč má být podzemní sklad řešen bez možnosti dalšího vyzvednutí a využití „odpadů“, jsou-li to odpady (?) – není zde zpětná možnost pro naše potomky.
Zdravíme, za zastupitelstvo Obce Chanovice starosta Petr Klásek.